טיפים במסעדות בפראג

שאלה שמציקה כמעט לכל ישראלי המגיע לבקר בפראג – כמה נהוג לתת טיפ במסעדות בפראג? התשובה נמצאת בתחתית הדף.

ראשית, חשוב להיזהר לא להשאיר טיפ פעמיים "בטעות" בגלל טריק שלא כולם מכירים (קורה לפעמים במסעדות שנמצאות ממש במרכז העיר) מסעדה בה אתם מקבלים חשבונית בצ'כית והסכום לתשלום כתוב בפונט קטן והסכום + טיפ רשום בפונט גדול יותר (אין חוק המחייב לשלם טיפ) מה שבעצם נותן לכם להבין שזהו הסכום עליכם לשלם ולתת טיפ מעל אם אהבתם את האוכל והשירות, הנה לפניכם דוגמא ממסעדה שביקרנו בה במרכז העיר פראג:

 

קיבלנו חשבונית לפיה אנחנו צריכים לשלם 2481 קרונות, אך אם לבדוק את היטב את החשבונית אפשר לראות את מה שמסומן בצבע אדום, זהו הסכום האמיתי לתשלום שכתוב באותיות ומספרים קטנים ומתחת לזה אתם יכולים לראות את הסכום שנראה הגיוני לתשלום בזכות האותיות והמספרים הגדולים והוא כבר כולל את הטיפ שהמסעדה החליטה משום מה להוסיף בעמצה. שתי שורות מתחת מחושב סכום הטיפ של ה10% בקרונות. לחצו על התמונה להגדלה
טיפ בפראג

מתברר שבמרכז העיר בפראג יש מסעדות המעדיפות לשרת תיירים כנראה בזכות שיטה זו והמקומיים כמובן לא יאכלו שם – בגלל המחירים הגבוהים במסעדות אלו לעומת מסעדות צ'כיות שכונתיות אחרות עם מחירים יחסית נמוכים בהם הצ'כים רגילים לאכול בעיר. לפניכם רשימת מסעדות מומלצות בפראג: לחץ כאן.

טיפ במסעדה בפראג – נהוג להשאיר 10% טיפ כמחווה למלצר (אפשר בקרונות, בדולר או יורו).

דרך אגב, רוב הצ'כים לא נוהגים להשאיר טיפ, אך שאר התיירים שמגיעים לבקר בפראג נוהגים להשאיר כ10-15% טיפ ולפעמים גם לא משאירים אם זה מתוך מחשבה שהסכום המופיע בחשבונית הוא כולל טיפ ואם זה כי השירות לא היה מספיק טוב במסעדה.